שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
התעללות במהלך מעצר: המקרה של פ"א
25138-01-11 | מסמכים: 1  |  עדכונים: 1
ב-13.1.2009, בלילה קר וגשום, הגיעו חיילים לביתו של פ"א במחנה עסכר שבשכם, העירו אותו משנתו, אזקו את ידיו מאחור, כיסו את עיניו והוציאו אותו מן הבית יחף ובבגדי שינה. מפקד המעצר, שהזדהה כ"קפטן תמיר", ככל הנראה איש שב"כ, הוליך את פ"א בשדה בוצי לאורך עשרות מטרים, מלֻווה בחיילים. כעבור דקות אחדות הוא העמיד את פ"א בתוך שלולית מים ושאל אותו כיצד הוא בוחר למות. במשך דקות ארוכות היה פ"א משוכנע כי עומדים להוציאו להורג. רועד מפחד, הוא התפלל ונפרד בלבו ממשפחתו. לאחר זמן-מה פרץ "קפטן תמיר" בצחוק ואמר שאין לו כוונה לירות בו אלא רק לעצור אותו. החיילים מסביב צחקו.
 
פ"א הושכב על רצפת רכב צבאי כשפניו כלפי מטה ונלקח לחקירה במתקן החקירות של השב"כ בפתח תקוה. חיילים שהיו עמו ברכב הטיחו בו קללות גסות במהלך הנסיעה ואחד מהם הניח את רגליו על כתפו של פ"א. במהלך חקירתו במתקן איימו חוקרי השב"כ על פ"א שאם לא יודה יישלח ל"חקירה צבאית סודית", כזו שהם-עצמם אינם רשאים לנהל.
 
ביוני 2009 פנה המוקד להגנת הפרט לקצין החקירות של מצ"ח ולממונה על בדיקת תלונות נחקרים בשב"כ בדרישה לפתוח בחקירת המקרה ולבדוק את התלונה בדבר השמעת אִיום אסור בעת חקירה. בחלוף עשרה חודשים נמסר ממצ"ח כי עניינו של פ"א נמצא בהליכי חקירה. הממונה בשב"כ מסרה כי הוחלט לסגור את תיק הבדיקה. עם השלמת החקירה במצ"ח הועבר התיק לפרקליטות לעניינים מבצעיים, שם הוחלט לסגור את התיק מחוסר ראיות.
 
בינואר 2011 הגיש פ"א תביעת נזיקין באמצעות המוקד בגין הנזק הכללי ועוגמת הנפש שנגרמו לו בשל התנהלות הנתבעים במהלך המעצר ובימי החקירה. בתביעה נכתב, בין השאר, כי מעשי הנתבעים פסולים הן לפי הדין הבינלאומי ההומניטארי והן לפי הדין הישראלי, שיצק במשך השנים הלכה ברורה בדבר איסור שימוש בעינויים ובאמצעי חקירה פסולים.
 
עד אוקטובר 2011, מועד כתיבת שורות אלה, טרם הוגש כתב הגנה.תא 25138-01-11 - אבו סאלם נ' מדינת ישראל ואח' כתב תביעה
כתב תביעה  |  25138-01-11  |  13.1.2011
כתב תביעה שהגיש תושב שכם – באמצעות המוקד להגנת הפרט – על נזקי גוף שנגרמו לו על ידי הצבא, שב"ס ושב"כ במהלך מעצרו, החזקתו וחקירתו. כתב התביעה מציג תמונה קשה ביותר של התעללות ושימוש באמצעי חקירה פסולים תוך הפעלת לחצים פיזיים ונפשיים על התובע. המוקד טוען כי אמצעי החקירה שננקטו פסולים הן על פי הדין הבינלאומי ההומניטארי והן על פי הדין הישראלי, אשר יצק במשך השנים הלכה ברורה בדבר איסור שימוש באמצעי חקי...
עדכונים
10.3.2011
במהלך אחזקתם במתקן חקירות של השב"כ בפתח תקווה, עברו עצורים פלסטינים התעללות, נחשפו לתנאי מעצר מחפירים ולשימוש באמצעי חקירה אסורים: כך עולה משש תביעות נזיקין שהוגשו לאחרונה באמצעות המוקד להגנת הפרט
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב