שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
מעצר בלתי חוקי של שני ילדים בני 11: המקרה של מ"מ ול"א
11330/08 | מסמכים: 2  |  עדכונים: 1 בבוקר יום 8.3.2006 שוטטה חבורת ילדים פלסטינים בסמוך לשדה התעופה קלנדיה, והחלה ליידות אבנים לעבר כלי רכב צבאיים שסיירו באזור. זמן קצר אחר כך הפתיעו אותם חיילים, התנפלו עליהם מאחור וכיוונו את נשקם לעברם. הילדים פתחו במנוסה, ולאחר מרדף קצר נעצרו שניים מהם, בני 11, והובלו אל תוך שטח שדה התעופה. עם כניסתם למקום ניגש אליהם חייל וסטר להם בחוזקה. לאחר מכן הורו להם החיילים לכרוע על ברכיהם כשידיהם מאחורי גבם ולא לזוז. כעבור זמן מה נלקחו למחנה צבאי סמוך והוכנסו למכולה. למכולה הובאו מיטות, מזרנים, שקי שינה, מזון ומים. במהלך היום ספגו הילדים קללות ואיומים ונלקחו לחקירה במשטרה. חייל שניסה לדובב אותם על אודות תושבי קלנדיה המשתייכים לחמאס איים שאם לא ידברו, ישסה בהם כלבים וישבור את ידיהם בפטיש. הילדים העבירו את הלילה הקר במכולה. למחרת היום, בשעות הצהריים, נלקחו לצומת ביתוניא, שם שוחררו ונאספו בידי אנשי ביטחון פלסטינים.

במשך כל 28 השעות שבהן הוחזקו הילדים בידי הצבא והמשטרה לא נמסרה למשפחותיהם כל הודעה רשמית בדבר מעצרם, וזאת בניגוד להוראה מפורשת בחוק. למחרת יום היעלמם פנו ההורים המבוהלים למוקד להגנת הפרט. המוקד פתח בסדרת בירורים במאמץ לאתר את הקטינים אלא שהתשובות שקיבל מהגורמים אליהם פנה – ביניהם התא ההומניטארי, משל"ט הכליאה של הצבא והשב"כ – היו מטעות וסותרות.

 
פניות המוקד לגורמי החקירה בגין אירוע חמור זה לא זכו למענה במשך שנה. בהתייחסות מאוחרת טען פרקליט פיקוד מרכז כי מדובר ב"עיכוב" בלבד ש"כתוצאה מאי הבנה התארך שלא לצורך", והחליט לא לנקוט צעדים משפטיים נגד מי מהמעורבים באירוע. המוקד הגיש תביעת נזיקין והדגיש כי החוק בישראל ובשטחים אינו מתיר מעצר של קטינים מתחת לגיל 12 שנים ואינו מכיר "עיכוב" הנמשך למעלה משלוש שעות. 

ביוני 2008 הגיש המוקד הצעת פשרה, ובנובמבר הגיש תביעה מתוקנת. עקב סחבת בלתי סבירה בהגשת תגובה, הגיש המוקד בקשה למחיקת כתב ההגנה, כשנה ושלושה חודשים לאחר מועד הגשת התביעה. בפסק הדין שניתן ביום 22.4.2010, לאחר שהטיל דופי בגרסת התובעים, קבע ביהמ"ש כי מדובר על כל פנים במעצר בלתי חוקי של ילדים, והסתפק בסכום פיצויים מצומצם. 


ת"א 11330/08 - מחמוד ואח' נ' מדינת ישראל פסק דין
פסיקה / שלום  |  11330/08  |  22.4.2010
פסק דין של שופט בימ"ש השלום בירושלים רם וינוגרד בתביעת נזיקין שהגיש המוקד להגנת הפרט בגין מעצרם הבלתי חוקי של שני ילדים במחנה הפליטים קלנדיה על ידי חיילים שהילדים השליכו לעברם אבנים. הילדים שהו למעלה מיממה במעצר מבלי שנמסרה הודעה כלשהי להוריהם המודאגים. לאחר שהוא מטיל דופי בגרסת התובעים לאורך כל פסק הדין קובע ביהמ"ש כי מדובר על כל פנים במעצר בלתי חוקי של ילדים, מסתפק בדמי פיצויים זעומים לתובעים...
ת"א 11330/08 - מטיר ואח' נ' מדינת ישראל כתב תביעה
כתב תביעה  |  11330/08  |  10.2.2008
המוקד הגיש תביעה נזיקית בשם שני קטינים פלסטינים שנכלאו תחת שמירה חמושה במשך למעלה מיממה. ביום האירוע יידו התובעים אבנים לעבר כלי רכב צבאיים סמוך לקלנדיה. הם נתפסו והובלו אל תוך שדה התעופה בעטרות. שם עצר לידם ג'יפ צבאי, ומתוכו ירד חייל וסטר להם. כעבור זמן מה העבירו החיילים את הילדים למחנה צבאי סמוך, ושם קילל אותם חייל, וחייל אחר איים שאם לא "יודו" שזרקו אבנים "יחתכו להם את הידיים". בתחנת משטרה ש...
עדכונים
16.3.2008
המוקד להגנת הפרט הגיש תביעה נזיקית בשמם של שני קטינים פלסטינים, בני פחות מ-12 שנים, שנכלאו בבסיס צבאי תחת שמירה חמושה במשך למעלה מיממה: זאת ועוד, רוב הזמן הוחזקו הילדים בתוך מכולה צבאית כשהם בוכים ומפוחדים, חיילים קיללו אותם ואיימו עליהם כי אם לא יודו בעבירות המיוחסות להם - "יחתכו להם את הידיים"
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב