שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
2.2.2017

בעקבות עתירת המוקד: שב"ס נדרש לבחון אפשרויות לשיפור התנאים הסניטאריים בכלא שקמה; התקנה של דלתות המפרידות בין השירותים לחלל תא המעצר הושלמה בכל מתקני החקירות של השב"כ

ביום 25.7.2016 התקיים בבג"ץ דיון בעתירה שהגיש המוקד להגנת הפרט, בדרישה להורות לשב"ס לשפר את תנאי הכליאה באגף הנחקרים של השב"כ בכלא שקמה שבאשקלון. בהנחיית השופטים, התרכזו טענות המוקד בשני תחומים: הפרדה בין השירותים לחלל התא וככלל, תנאי ההיגיינה בתאי המעצר. בג"ץ הורה למדינה לבחון אפשרויות לשיפור התנאים הסניטאריים ולהשיב לטענות עד תחילת שנת 2017.

ביום 17.1.2017 הודיעה המדינה, כי הושלמה התקנת הדלתות (בתוך התאים), המפרידות בין השירותים לחלל התא בכל מתקני החקירות של השב"כ. את האפשרות המוצלחת יותר מבחינה סניטארית, של התקנת תאי שירותים מחוץ לתאי המעצר, בהם שוהים האנשים הנחקרים במתקן, פסלה המדינה בטענה כי "יישום של הצעה מסוג זה יגדיל משמעותית את היקף הזמן בו ישהו עצורים ביטחוניים מחוץ לתאים... באופן שעלול לגרום לסיכון ממשי לביטחון הממונים על תפעול מתקן המעצר".

בהתייחס לסוגיית ההיגיינה בתאים ככלל, שבה המדינה על טענתה כי על אף שמקובל להטיל את האחריות לניקיון על הכלואים, תאי המעצר מנוקים מדי יום על ידי "עובד ניקיון".

לאור זאת, פסק בג"ץ על מחיקת העתירה בהסכמת המוקד, תוך שמירת זכותו לשוב ולפנות לבית המשפט בעניין במידת הצורך.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב