שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
5.4.2020

בעקבות פנייתו הדחופה של המוקד: נפתח מחדש המחסום היחיד דרכו יכולים תושבי הכפר נבי סמואל להגיע לשאר הגדה המערבית

ביום 31.3.2020 פנה המוקד בדרישה דחופה לצבא בעניין סגירתו של מחסום אלג'יב – המחסום היחיד דרכו אפשרית יציאה מהכפר נבי סמואל אל יתר חלקי הגדה המערבית. כפר זה מוקף מכל עבריו על ידי גדר ההפרדה, וסגירתו הכמעט מוחלטת של המחסום, משמעה כי תושבי הכפר נכלאו בתוך הכפר. פנייה זו נשלחה לצורך עדכון התלונה ששלח המוקד מספר ימים קודם לכן, בה יוחסה בשוגג הפגיעה בתושבים לחסימה בכניסה לכפר עצמו.

בפנייתו הבהיר המוקד, כי אין בכפר חנויות ומוסדות המספקים שירותים חיוניים, ולפיכך, תושביו תלויים לחלוטין ברמאללה ובעיירות הסמוכות למילוי צרכיהם הבסיסיים, לרבות רכישת מזון ותרופות וקבלת טיפול רפואי. מאז סגירת המחסום בעיצומו של משבר הקורונה, לא יכול להגיע לכפר הרופא היחיד שמעניק שם שירותים רפואיים אחת לשבוע. לפיכך, התושבים אינם יכולים להיבדק, לקבל טיפול או תרופות. כל מעבר שלהם במחסום – גם לצרכים רפואיים חיוניים – מחייב תיאום מראש וכרוך בעיכובים של שעות. כך למשל, כפי שנמסר למוקד, רק לאחר המתנה של שלוש שעות, הוּתר לתושבת הכפר המצויה בהריון מתקדם, לעבור במחסום כדי להגיע למעקב בבית החולים ברמאללה.

המוקד אף הבהיר, כי ההסדר אותו מנהיג הצבא בכל הנוגע להצטיידות התושבים במזון הוא בלתי מספק בעליל, שכן רק פעמיים בשבוע מותר לשתי מכוניות לצאת מהכפר לצורך עריכת קניות עבור כל תושבי הכפר – המונה כחמש מאות נפש.

ביום 2.4.2020 התקבלה תשובת הצבא, בה נמסר כי בעקבות ההתכתבות עם המוקד, "הוחלט שמעבר אלג'יב יפתח לתנועה חופשית של תושבי נבי סמואל וחלאילה החל מהיום בערב".
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב